Stručná historie

Historie světového ragby

V roce 1823 v univerzitních kolejích anglického města Rugby hráli studenti fotbal. Mezi nimi se nacházel i zakladatel ragby William Webb Ellis, kterého omrzela pravidla fotbalu, a tak vzal míč do rukou a nesl ho k fotbalové bráně, kde balon položil. Tímto prý vznikla hra ragby. Pravidla hry byla schválena v roce 1871. Z toho vyplývá, že ne náhodou se trofej pro mistra světa jmenuje Web Ellis Trophy. Trofej, o kterou každé čtyři roky bojují týmy z celého světa. Například i státy jako Fiji, Gruzie, Samoa, Tonga, Japonsko, Namibie, Portugalsko a další. Mezi nejlepší tými na světě patří Nový Zéland (All blacks), Austrálie, Jižní Afrika (JAR), Anglie, Francie, Argentina.

Historie českého ragby

Zakladatelem českého ragby je autor Ferdy Mravence Ondřej Sekora, který jako první přeložil pravidla hry z francouzštiny. Česká rugbyová unie byla založena v roce 1926.

První vzniknuvší tým na české ragbyové scéně byla pražská Slavie Praha v roce 1926 rok na to vznikl její dosud největší rival Sparta Praha. Roky ubíhali a dnes ČSRU registruje celkem 17 týmu. Posledním vzniknutým týmem je tým RC Sedlčan, který je složen především z hráček ragby. Raritou je tým Old Boys, který je složen z hráčů výhradně starších 35 let, tedy z bývalých ragbistů.