Budování šaten za socialismu

Budování šaten za socialismu

18.05.2020 Muži

V prvním díle jsme zmínili samotné začátky působení našeho ragbyového klubu v Chrášťanech před více než 40 lety a archaickou klubovnu bez tekoucí vody. Budování té nové začalo již koncem 70. let. Po demolici starých šaten u dálnice se část cihel přenesla na druhou stranu, blíže k silnici. Zadání znělo postavit novou budovu co nejrychleji a co nejlevněji. Varianty byly dvě: UNIMO buňky nebo TESKO barák. „Obojí se dalo sehnat jen podloudně u nějakého stavebního podniku, samozřejmě státního,“ vzpomíná Jan Oškrdal, dlouholetý kapitán týmu a mlýnová spojka, na dobu, kdy i na nákup pytle cementu byla potřeba stranická legitimace či stavební povolení. Jan Oškrdal objevil starší UNIMO buňky ve Stavbách silnic a železnic, kde pracoval. Nicméně záhy poté, co se začalo s jejich demontáží, je někdo ukradl.

Náhradní varianta TESKO barák stál 20 000 korun, což při průměrném platu 2 tisíce měsíčně, bylo hodně. „Dodnes nechápu, jak mohl Leoš Surga tu částku od ČSTV získat,“ vzpomíná s vděkem Jan Oškrdal. „Nebyli jsme ani armádní ani olympijský sport a bylo to mimo plán.“ Rozebraný barák poté členové klubu načerno převezli do Chrášťan. „Láďa Moc někde sehnal obří návěs, který odvezl snad patnáctimetrové střešní nosníky.“ Při nakládání i převozu pršelo, což snižovalo možnost, že členy klubu při akci někdo odhalí. „Esenbáci byli v dešti zalezlí, ale já se pak ještě dlouho v noci budil strachy,“ říká Jan Oškrdal.

U stavby šaten se vyznamenali jediní dva stavaři z klubu František Chobot a Jan Maisner. Písek, prkna a další věci se sháněly pod rukou. Pomohl i skvělý ragbista Pavel Jágr, který z pozice stavbyvedoucího IPS, „odklonil“ několik domíchávačů betonu. „Naše narychlo postavené bednění netěsnilo, beton vytékal škvírama ven. Láďa, Franta, Honza i Kakamil lítali okolo a snažili se vše otěsnit. Na tu hrůzu se nedá zapomenout,“ usmívá se Jan Oškrdal. Na betonové základy se pak postavily panely a na ně i střecha. „Stal se zázrak. Klubovna stála. Další stavební úpravy pak měli v ruce Láďa Fiala a hlavně Jáchym, což je na román. Ale začátek byl jen jeden.“

Kategorie